Prastai išsimiegate patys ir neleidžiate pailsėti kitiems ? Nerandate laiko pasikonsultuoti su specialistais dėl knarkimo ar miego sutrikimų ? Galbūt jau atlikote miego tyrimą, tačiau neapsisprendžiate dėl gydymo metodų ? Galite išbandyti keletą paprastų mūsų patarimų, kurie galbūt gali Jums pagelbėti.
Šios priemonės gali būti naudojamos esant lengvai obstrukcinei miego apnėjai (OMA).
Indikacijos konservatyviems sprendimams – kai po atlikto miego tyrimo apnėjos–hipopnėjos indeksas (AHI) ≤ 15 kartų per valandą, o deguonies desaturacija ≥ 96 proc.
Tikėtinas efektyvumas – 30 %.
Operacinis gydymas rekomenduojamas pacientams, kuriems nustatytas specifinis viršutinių kvėpavimo takų defektas, koreguotinas tik chirurginiu būdu.
Chirurginės operacijos atliekamos esant lengvai ir vidutinei obstrukcinei miego apnėjai (OM
A). Indikacijos chirurginiams sprendimams – kai po atlikto miego tyrimo apnėjos–hipopnėjos indeksas (AHI) ≤ 30 kartų per valandą, deguonies desaturacija ≥ 96 proc.
Tikėtinas efektyvumas – 50 %.
Chirurgines operacijas pagal sudėtingumą ir numatomas operuoti viršutinių kvėpavimo takų vietas skirstomos į dvi grupes.
Nors šios operacijos pasaulyje atliekamos pakankamai plačiai, vis dėlto kyla daug diskusijų dėl jų efektyvumo. Yra teiginių, kad atlikus chirurgines intervencijas ir nesulaukus reikiamo rezultato, kitos pasirinktos gydymo priemonės, dėl atliktų operacinių veiksmų, gali būti nebeveiksmingos.
Obstrukcinė miego apnėja (OMA) – ilgalaikė liga, nuo kurios nėra žinomo 100 % gydymo. Pagrindinis ir bene efektyviausias gydymo metodas – „auksinis standartas“ – tęstinė teigiamo kvėpavimo takų slėgio terapija (CPAP – angl. Continuous Positive Airway Pressure – terapija).
Teigiamo kvėpavimo takų slėgio aparatai labai efektyvi priemonė gydant obstrukcinę miego apnėją. Kaukė ant nosies dedama nakčiai, ji užtikrina, kad organizmas visą naktį gautų pakankamai deguonies. Įpratę prie nevisaverčio miego, neleidžiančio ryte jaustis pailsėjus, pacientai, išmiegoję su orą tiekiančia kauke, išsyk pajunta skirtumą – dėl to pagerėja jų nuotaika, atsiranda žvalumo pojūtis. Apie 70 proc. asmenų, kurie bandė šį metodą, pareiškė norą naudotis juo nuolatos.
Priemonės gali būti naudojamos esant vidutinei ir sunkiai obstrukcinei miego apnėjai (OMA). Indikacijos efektyviems sprendimams – kai po atlikto miego tyrimo apnėjos–hipopnėjos indeksas (AHI) ≥ 15 kartų per valandą, deguonies desaturacija ≤ 98 proc.
Tikėtinas efektyvumas – 70 %.
Daug duomenų pateikta apie teigiamus reikšmingus klinikinius poslinkius, naudojant aparatinį CPAP gydymą, jau po pirmųjų 3 mėnesių. Ypač teigiami poslinkiai gaunami pacientams, kuriems sutrikęs naktinis širdies ritmas ir kurių aukštas, sunkiai reguliuojamas rytinis arterinis kraujospūdis. Išlieka pacientų adaptacijos aparatiniam gydymui problemų, tačiau net 5 val. per naktį, t. y. dalinis aparatinio gydymo naudojimas, leidžia pagerinti miego kokybę. Gerų rezultatų pasiekiama pritaikius šį gydymą CPAP aparatais pacientams po insulto, sergant Parkinsono liga, šonine amiotrofine skleroze. Ilgalaikių tyrimų dalyviai pateikė duomenų apie tai, kad obstrukcinės miego apnėjos aparatinis gydymas gali būti kaip pirminis ar kaip papildomoji terapija gydant kardioaritmijas. Gyvenimo kokybė ir išgyvenamumas aiškiai priklauso nuo kvėpavimo miego metu atkūrimo ir desaturacijos sumažinimo.
Kaip vyksta ši procedūra ? Pacientui per nosies, veido kaukę arba kaniules kvėpavimo takuose yra pastoviai palaikomas tam tikras slėgis, kuris neleidžia kvėpavimo takams subliūkšti miego metu, tokiu būdu pašalinamas knarkimas ir kvėpavimo pauzės. Su šiuo aparatu miegantis užkietėjęs knarkalius ima alsuoti tyliai it kūdikis, o taip pat pilnai atsistato miego struktūra.
Kviečiame plačiau susipažinti su CPAP aparatais DAUGIAU