Miegas – tai sąlyginės ramybės būsena, kurios metu organizmas, iš dalies netekęs ryšių su aplinka, aktyviai atkuria savo jėgas. Miegas yra neišvengiama organizmo būsena. Jos metu atsijungiama nuo išorinio pasaulio signalų, kadangi smegenys turi apdoroti ir įvertinti ne miego metu gautą informaciją, ją sunaikinti arba išmesti nereikalingą ir pasenusią. Trumpoji atmintis užpildoma dieną, o naktį joje esanti informacija palaipsniui pereina į ilgąją atmintį, tokiu būdu organizmas paruošiamas gyvenimui ir naujos dienos veiklai.
Miego metu mūsų organizmas:
Ar žinojote, jog miego metu Jūs „pereinate“ 5 miego etapus ? Kiekvienas ciklas trunka 90 – 110 min. Kiekviename jų Jūsų smegenys veikia skirtingai. Kai kuriuose etapuose Jūsų kūnas gali judėti, kituose – rankos ir kojos lieka stabilioje padėtyje. Jeigu gerai miegate, galite būti tikri, kad pereinate visus miego etapus, kurie jums reikalingi.
Yra 2 miego fazės: lėtoji (NREM – 1, 2, 3 4 stadijos) ir greitoji (REM – 5 stadija). Naktį miegodamas žmogus visas jas pereina.
1 stadija – nuo žiovulio iki pirmojo užsimerkimo. Tai pereinamoji stadija iš aktyvumo būsenos į miego būseną, ji trunka apie 5–15 minučių. Balsai po truputį tolsta ir prieš akis pradeda šmėžuoti pirmieji sapnų vaizdiniai. Jeigu kas nors žmogų pažadina šioje stadijoje, jis dažniausiai tvirtina, kad nemiegojo.
2 stadija – lėtas atsiribojimas nuo aplinkos. Šioje stadijoje nukrenta kūno temperatūra ir sulėtėja širdies ritmas. Dažniausiai pasireiškia nekontroliuojami trūkčiojantys judesiai galūnėmis, nerišli kalba ar net imituojamas ėjimas.
3 stadija – visiškas atsipalaidavimas ir atotrūkis nuo pasaulio. Tai gilaus miego stadija. Kvėpavimas tampa lėtas ir taisyklingas, širdis plaka ramiu ritmu, nukrenta kūno temperatūra, visiškai atsipalaiduoja raumenys.
4 stadija – tolimas atotrūkis nuo pasaulio. Tai itin gilaus miego stadija, trunkanti apie 30 minučių. Jeigu šioje stadijoje Jus kas nors nori pažadinti, turi labai pasistengti.
5 stadija – sapnų pasaulis. Penktoje greitų akių judesių stadijoje REM (angliškai trumpinys – rapid eye movement) žmonės dažniausiai sapnuoja. Tuomet apdorojama praėjusios dienos patirtis. Dažnai padažnėja širdies ritmas, pakyla kraujo spaudimas ir pan. REM stadija trunka neilgai, maždaug 5–10 minučių, tačiau vėlesnių ciklų metu gali prailgti iki 20–40 minučių.
80% žmonių, pažadintų greitojo miego fazėje, aiškiai prisimena ir papasakoja savo sapnus, o pažadinti kitu laiku – daug rečiau prisimena, ką sapnavo ir ar apskritai sapnavo. Paskaičiuota, kad žmonės kasmet praleidžia apie 600 valandų sapnuodami ir susapnuoja apie 1500 sapnų.
Normalus suaugęs žmogus greitojo miego fazėje būna apie 2 val. per naktį, per metus – vieną mėnesį, o per visą gyvenimą sapnų karalystėje svečiuojasi apie 6 metus.
Miego kokybė yra vertinama sunkumais užmigti, prabudimų naktį skaičiumi, rytiniu poilsio jausmu ir kitais rodikliais.
Pagal šiuos rodiklius asmenys dažnai grupuojami į:
Miego trūkumas kenkia:
Miego trūkumas sukelia:
Jei naktimis blogai miegate, tai sukelia didžiulę Jūsų nervų sistemos apkrovą, neigiamai veikia kūno ir bendrą sveikatą. Jei neišsimiegate ar tiesiog pabudus ryte jaučiatės blogai pailsėję, labai svarbu pasitarti su savo gydytoju ir paklausti galbūt Jums reikalingas miego tyrimas.
Gerai išsimiegoti, tai ne tik eiti į lovą laiku. Jeigu Jūs manote, kad darote viską ką galite, kad gerai išsimiegotumėte, tačiau nebeturite energijos atlikti kasdieninius dalykus, tai gali būti rimtų sveikatos problemų pradžia. Miego sutrikimai pasireiškia 1 iš 3 vyrų ir 1 iš 5 moterų, kurių amžius 30 – 70 metų. Kada jau yra nemiga? Kai žmogus atsigulęs neužmiega daugiau nei pusvalandį, dažnai bunda nakties metu arba labai anksti nubunda ryte ir bent vienas šių požymių kartojasi ilgiau nei 3-4 savaites. Kitas požymis – miego trukmė mažesnė nei 6 valandos ir tai trunka ilgiau nei mėnesį. Pagaliau dar vienas aspektas – miego trūkumas veikia žmogaus socialinę ir darbinę veiklą.
Išbandykite žemiau siūlomus 5 gero miego patarimus ir suteikite sau geriausią galimybę mėgautis kokybišku miegu kiekvieną naktį.
Jeigu miego sutrikimai tęsiasi – kreipkitės į specialistą. Jeigu kiekvieną naktį jums sunku užmigti arba dienomis jaučiatės pavargę, gali būti, kad turite rimtų miego sutrikimų ir jums reikia specialisto pagalbos. Daugelį miego sutrikimų sėkmingai galima išgydyti, todėl jums nereikia kentėti ir alinti savo organizmo. Galite kreiptis į savo šeimos gydytoją ar kreiptis pagalbos į mus – miego specialistus.